Jamboree Visitors Treated to Lots of Entertainment, Crafts, and Fun

July 5, 2019
By: Dwayne Page

The first day of the 48th Annual Smithville Fiddlers Jamboree and Crafts Festival Friday featured lots of singing, picking and dancing.

As is usually the case during the Jamboree, rain forced an afternoon delay in the program but it didn’t last long and even with the shower all the competition was completed by 10:30 p.m.

During the opening ceremony, DeKalb County’s state lawmakers presented flags flown over the state capitol to Jamboree visitors who traveled the longest distances to get here.

State Senator Mark Pody presented a Tennessee State Flag to Bob and Denise Watke of Spokane, Washington and to Pam Gonzalez of Sacramento, California.  Joshua Ginter of Oakland Tennessee received a state flag from State Representative Terri Lynn Weaver and State Representative Clark Boyd gave a United States flag to Maylin Phillips of the Phillipines.

The opening ceremony also featured the posting of colors by the Smithville Fire Department Honor Guard and the national anthem sung by Emily Phillips followed by a welcome from Fiddlers Jamboree President and Coordinator Sam Stout,  County Mayor Tim Stribling, Smithville Mayor Josh Miller, and Chamber Director Suzanne Williams. Other local officials were also introduced and then the Community Chorus took to the stage to deliver a stirring patriotic musical program

The following are the Friday winners:

*Old Time Appalachian Folk Singing (Solo):
First Place-Addie Cooksey of Cedar Hill
Second Place- Ivy Phillips of Chapmansboro
Third Place-Cara DiGiovanni of Greenbrier

*Junior Clogging (Ages 13-39):
First Place-Chris Stewart of Mount Juliet
Second Place-Gary Giles of Franklin
Third Place-Matthew Randolph of Cookeville

*Junior Buck Dancing (Ages 13-39):
First Place- Kody Hash of Walland
Second Place-Chris Stewart of Mount Juliet
Third Place- Gracie Parrish of Pleasant View

*Old Time Appalachian Folksinging (Duet, Trio, Quartet)
First Place-Blue Cove Mountain Grass of Chattanooga
Second Place- Cornelia Overton and Sarah Cripps of Smithville
Third Place-Jake, Ivy, and Lara of Mayfield, Kentucky

*Dobro Guitar:
First Place-Ivy Phillips of Chapmansboro
Second Place-Rob Pearcy of Smyrna

*Mountain Dulcimer:
First Place-Pam Hunt of Mansfield, Ohio
Second Place-Rob Pearcy of Smyrna
Third Place-Donita Brown of Spirngfield

*Hammer Dulcimer: First Place-Amelia Brown of Springfield

*Novelty Event:
First Place-Jim Owens of Deatsville, Alabama
Second Place-Ivy Phillips and Jesse Payton of Chapmansboro
Third Place-Big Mama and the $100 Band of Smithville

*Autoharp:
First Place- Bill Rothe of Estill Springs
Second Place-Pam Hunt of Mansfield, Ohio
Third Place-Bettye Kash of Cookeville

*Gospel Singing (Solo):
First Place-Addie Cooksey of Cedar Hill
Second Place- Ivy Phillips of Chapmansboro
Third Place-Josh Issac of Smithville

*Country Harmonica:
First Place- Rob Pearcy of Smyrna
Second Place-Jim Owens of Deatsville, Alabama
Third Place-Graham Kash of Cookeville

*Old Time Banjo:
First Place-Jordan Rayne Judkins of Smithville
Second Place-Ivy Phillips of Chapmansboro
Third Place- Trenton Tater Caruthers of Cookeville

*Youth Square Dancing:
First Place- A Step Up of Waverly
Second Place-Jackson Hollow of Franklin
Third Place-Little Texas of Franklin

*Gospel Singing (Duet, Trio, & Quartet):
First Place-Blue Cove Mountain Grass of Chattanooga
Second Place-Eddie, Nina, and Audrey of Pikeville
Third Place-The Heritage of Smithville

*Mandolin:
First Place-Ivy Phillips of Chapmansboro
Second Place-Jack Smith of Pikeville
Third Place-Cody Gressett of Ringgold, Georgia

*Old Time Fiddle Band:
First Place-The Slim Chance Band of Smyrna
Second Place-Uncle Shuffelo Fan Boys of Unionville