DeKalb West School Science Fair Winners

March 17, 2014
Eighth grade winners
Seventh grader Grayson Redmon won first place for his Science Fair project, "Can Humans Create Earthquakes?")
Alley Reeder, Lexy Gammons ,Dylan Denson ,Braedon Jett, and Noah Roberts,
 Christian Trail, David Garner, Erica Coleman, Haley Dies, and Cody Antoniak.

DeKalb West School held its Science Fair Thursday and Friday, March 13 & 14.

The following are the winners:

Kindergarten

1st Caitlin Shoemake: Ring!: It’s a Telephone Made From String
2nd Hudson Moss: From Seeds to Food

First Grade
1st Grant Butterbaugh: Which Melted First?
2nd 1st Grade : Goop

3rd Wesley Kent: Density
Honorable Mention: Jordyn Turbeville- Speed Sound On a String

Second Grade

Model/Research
1st Shelby Starnes:The Phases of the Moon

Experiments
1st Alex Antoniak: Best Bouncer
2nd Marshall Farler: Earthworms and Light
3rd Riley Fuson: Elephant Toothpaste

Honorable Mention: Kenson Moss- A Battery That Makes Cents
Third Grade
Model/Research

1st Noah Evans:Solar System
2nd Faith Tripp:Volcano

Experiments
1st Jeanine Boody: Flowers (How Does Your Garden Grow)
1st Ally Griffith :Blown Away
2nd Aniston Farler: Examples of Chemical Reactions
3rd Madison Martin: Mega Foam
Honorable Mention: Alex Tarango- The Miracle Berry
Ellie Vaughn: Germs

Fourth Grade
Model/Research
1st Becca Lawrence: Animals in Tennessee & Their Habitats
2nd Victoria Rodano: Animal Adaptations
3rd Makayla Cook: How to Make a Lava Lamp
Honorable Mention: Allen Curtis-Tornado
Lucas Hale: Crazy Putty

Experiments
1st Jaden Baines: Fantastic Foamy Fountain
2nd Dawson Bandy: Electromagnet Induction
3rd Brayden Antoniak: Who Tops the Pop?
Honorable Mention: William Butterbaugh -All About the Fold
Iris Farley : Will Borax Crystals Form Fasters in Refrigerator?

Fifth Grade
Model/Research
1st Ciara Young: Ceramic Engineering
2nd Jason Richards: Alligator
3rd Lily Martin: Carnivorous Plants

Experiments
1st Garrett Hayes: Swimming Raisins
2nd Jaden Johnson: Expanding Soap
3rd Isabella Haugh & Kyndal Cox: Plants
Honorable Mention: Lynsey Ellis & Grace Griffin- Homemade Lava Lamp
Vanessa Harn: Fantastic Plastic

Sixth Grade
Model/Research
1st Haley Dies: Cold and Warm Fronts
2nd Erica Coleman: What Would Happen?
3rd Christian Trail: Magnetism
Honorable Mention:Alley Reeder-The Moon Phases
Dylan Denson: Space

Experiments
1st Cody Antoniak: Does Heat Make the Hit?
2nd Braedon Jett: Is My Water Safe to Drink?
3rd David Garner: Lunar Eclipse
Honorable Mention: Lexy Gammons-Making Rain
Noah Roberts-Solar Eclipse

Seventh Grade
Model
1st Grayson Redmon: Can Humans Create Earthquakes?
(There were no other 7th grade entries.)

Eighth Grade
Model/Research
1st Jessie Smith: How Do Landfills Work?
2nd Noelle Driver: Earth & Mars
3rd Carrigan Chapman &Savannah Belcher: Neptune

Experiments
1st Breanna Gibson:Corrosion
2nd Dusten Sutherland & Jose Beckman: Galvanometer

(TOP PHOTO: Eighth grade winners from left to right are Caitlyn Nickel, Jaimie Alexander, Savannah Belcher, Carrigan Chapman, Jose Beckham, Dusten Sutherland, Jesse Smith, Paxton Butler, Breanna Gibson, and Noelle Driver)

(SECOND PHOTO FROM TOP: Seventh grader Grayson Redmon won first place for his Science Fair project, "Can Humans Create Earthquakes?")

(THIRD PHOTO FROM TOP) Pictured left to right are Alley Reeder, Lexy Gammons ,Dylan Denson ,Braedon Jett, and Noah Roberts,

(BOTTOM PHOTO) Pictured left to right are Christian Trail, David Garner, Erica Coleman, Haley Dies, and Cody Antoniak.

Follow Us


facebook.jpg

News Feed
feed.png

WJLE Radio

2606 McMinnville Hwy
Smithville, TN 37166

Phone: 615 597-4265
FAX: 615 597-6025
Email: wjle@dtccom.net

Local News

6:30 A.M.
7:30 A.M.
8:55 A.M.
12:00 NOON
4:00 P.M.
9:45 P.M.

DTC Communications

Fiddlers Jamboree